Det er Folkehelseinstituttet som utarbeider denne standarden, med innspill fra bransjens organisasjoner. NFVB og Fagforbundet Frisørenes Fagforening jobber nå sammen med FHI for å ferdigstille bransjestandarden, og målet er å ha den klar 20. april. Alle må være trygge på at den er godt innarbeidet i salongen, så både arbeidsgiver- og arbeidstakersiden må bruke tiden godt fra fremleggelse til salongåpning den 27. april.
Trygg salong
Konsekvensene av å åpne salongene uten at smittevernstiltakene er godt innarbeidet kan være lite hyggelige. Ingen ønsker at salongene skal være smittefarlige og risikere en ny lockdown. Det er derfor mange hensyn som må tas med i bransjestandarden. Hva som ligger i begrepet "Trygg salong" må kommuniseres tydelig til både fagutøverne og deres kunder.
Sikre kilder
I mange sosiale medier spekuleres det veldig på både reåpningsdato, reåpningsbetingelser og konsekvenser for permitteringer med mere. NFVB er tett på både myndigheter og bransjeorganisasjoner. På nfvb.no og nhosh.no vil du finne aktuell informasjon. Bruk disse sidene hvis du lurer på noe om koronasituasjonen.