Kjersti forteller at det kom nærmest som et sjokk å bli norgesmester i år. Hun mener hun ikke presterer så bra under stress, så hun ønsket ikke å legge forventningspress på seg selv.
- Jeg var i år mest med for moroskyld, og hadde et veldig avslappet forhold til hele konkurransen. Jeg skulle bare kose meg med både øvingen og deltakelsen. Men når jeg kommer inn i bobla mi og slapper av, da gjør jeg det aller best. Akkurat som i salongen, haha. At det gikk så bra, er en følelse som sitter godt, sier Kjersti med et stort smil.
Landslag som løfter
Med norgesmestertittelen i hånden dro Kjersti til VM i Paris for å konkurrere med verdenseliten. Resultatet ble en fantastisk sølvmedalje i lagkonkurransen Gents – Fashion Cup.
- Det er faktisk er det andre lagsølvet i VM jeg har fått, men i år følte jeg mye mer eierskap til medaljen - at jeg har vært en større del av laget og hjulpet til å løfte oss opp. Jeg hadde egentlig ikke tenkt å være med i årets VM, men siden NM gikk så bra, måtte jeg nesten det - og det er jeg veldig glad for at jeg gjorde!
- Det å få lov til å være sammen med en så engasjert gjeng, som alle brenner for det samme, er så utrolig artig. Nå har vi også begynt å bli en god gjeng, der flere er med fra år til år. Selv om vi alle ikke deltar i samme kategori, er det så fint å hjelpe og lære hverandre - og bli gode sammen!
Øvelse gjør (norges)mester
Man blir ikke god i noe uten å øve, øve og atter øve. Årets norgesmester er intet unntak.
- Nå har jeg jobbet så lenge med å lage frisyrer at det går litt på automatikk. Det er nesten alltid litt motløst hver gang man skal ta opp et nytt øvelseshode, men man jobber med det. Klipper, føner, klipper, føner på repeat til man blir mildt sagt godt lei, smiler Kjersti.
- Det hjelper å ha noen å jobbe/øve med, både på humøret og arbeidet. Står man flere sammen kan man hjelpe hverandre til å bli bedre, for man blir jo også ofte blind på eget arbeid, mener Kjersti. - Jeg er jo også så heldig at jeg og Vilde jobber på samme plass og kan øve sammen oftere enn vi får til med landslaget, legger hun til.
Til glede for kundene
All treningen og konkurransedeltakelsen kommer ikke bare til nytte på konkurransearenaen. Kjersti mener at det gir god nytte i salonghverdagen.
- Jeg vil si mye av frisørarbeidet mitt har blitt bra på kort tid, kanskje spesielt i forhold til frisører som ikke driver med konkurranser. Jeg har lært så sykt mye av konkurransefrisering, både på tekniske ferdigheter, tempo og presisjon. Føler jeg kan gi grundig og godt arbeid på kort tid til kundene, og passer på å aktivt se etter form og helhet. Og på grunn av dette føler jeg at det å tilpasse og skreddersy frisyrer til kundene er litt lettere.
- Jeg bruker faktisk en del av det jeg har lært fra konkurranser på kundene mine. Konkurransefrisyrene er en god del mer ekstreme, men jeg bruker elementer og inspirasjon derfra. Spesielt siden det jeg har konkurrert i har vært mote/fashionkategorier, er det veldig aktuelt å bruke på kunder også, sier Kjersti.